Як виправити кредитну історію

Як виправити кредитну історію після прострочень

Зранку, збираючись на роботу, Сергій виявив, що в нього зламався холодильник. Трохи подумавши, ним було прийнято рішення відремонтувати побутову техніку, що вийшла з ладу. До зарплати залишалося ще півтора тижні та й увесь бюджет уже було розписано до кінця місяця, тому Сергій звернувся до банку за невеликим кредитом, але отримав відмову. Аналогічна відповідь була отримана у всіх фінансових установах, до яких він звертався.

Якщо ви зіткнулися з подібною ситуацією, швидше за все відмову спричинила ваша кредитна історія (КІ). Про те, що це, для чого вона потрібна, чи можна виправити кредитну історію і скільки це коштує, поговоримо в цій статті.

Зміст:

  1. Що таке кредитна історія
  2. Звідки береться погана кредитна історія
  3. Як перевірити кредитну історію
  4. Як перевірити кредитну історію онлайн безкоштовно
  5. Як довго зберігається кредитна історія в Україні
  6. Як виправити кредитну історію
  7. Як виправити кредитну історію, якщо не дають кредит

Що таке кредитна історія?

Раніше ми вже розповідали про те, що таке кредитний рейтинг і чим він відрізняється від кредитної історії. Тому, якщо ви пропустили цей матеріал, рекомендуємо виділити декілька хвилин на його вивчення.

Кредитна історія — особисте досьє позичальника, в якому відображена інформація про всі наявні і раніше виплачені кредити та мікропозики, а також дисципліна їх повернення. Вона формується на основі даних, які банківські установи та МФО зобов’язані передавати до Бюро кредитних історій (БКІ).

Звідки береться погана кредитна історія

Погана КІ з’являється в тому випадку, якщо ви оформили кредит, розстрочку на товар або кредитну картку і, по якійсь причині, постійно затримуєте оплату або взагалі не вносите необхідні платежі. Також причиною появи поганої кредитної історії може стати банальна помилка банку або мікрофінансової компанії, які з технічних причин або неуважності співробітника можуть передати невірні дані до БКІ. Наприклад, ви давно закрили кредит, а банк не лише продовжує відображати його як активний, а щей й нараховує прострочення.

Як перевірити кредитну історію

Навіть якщо ви найближчим часом не плануєте користуватись кредитами, ми рекомендуємо періодично перевіряти свою кредитну історію. Це дозволить переконатися, що у вас як мінімум:

  • немає поточних боргів перед банками та небанківськими кредитними організаціями;
  • закриті раніше сплачені позики;
  • немає активних кредитів, про існування яких ви могли не здогадуватися.

Щоб отримати звіт про свою КІ, необхідно звернутися до будь-якого бюро кредитних історій, що працюють в Україні. Найбільш популярним є УБКІ (Українське бюро КІ), трохи менш популярні МБКІ (Міжнародне бюро КІ) та ПВБКІ (Перше всеукраїнське бюро КІ).

Як перевірити кредитну історію онлайн безкоштовно

Один раз на рік можна переглянути КІ абсолютно безкоштовно. Зробити це онлайн можна одним із способів:

  1. На офіційному сайті УБКІ або їх у мобільному додатку “Кредитна історія”, доступному для пристроїв на базі операційних систем Андроїд та iOS.
  2. Через чат-бот “Кредитна історія УБКІ” у Телеграм або чат-бот “МБКІ онлайн” у Viber та Telegram.
  3. В інтернет-банкінгу або мобільному застосунку Приват24 (розділ “Послуги” – “Кредитний рейтинг” – “Кредитна історія”).
  4. Через сайт ПВБКІ.
  5. Направивши електронний запит на email однієї з БКІ.

Також позичальники можуть направити запит звичайною поштою, надіславши листа на фізичну адресу одного з бюро, яку можна знайти безпосередньо на їх сайті.

Якщо інформація про кредитну історію потрібна більше одного разу на рік, вартість кожної наступної перевірки в середньому становитиме 90 грн.

Як довго зберігається кредитна історія в Україні

Люди, що мають негативну КІ часто запитують, як довго зберігається кредитна історія. Знайти відповідь на це питання можна на сторінках УБКІ, де повідомляється, що КІ зберігається не менше 10 років з того моменту, як позичальник закрив позику. Такий самий термін зберігання використовується і в інших бюро, що працюють в Україні. Тому, якщо ви шукаєте способи як очистити кредитну історію, у нас для вас погані новини — примусово це зробити раніше зазначеного терміну не вийде. Це означає, що вам не варто вірити шахраям, які обіцяють видалити негативну кредитну історію за гроші. Запам’ятайте, що КІ неможливо очистити або видалити, її можна тільки виправити.

Як покращити кредитну історію швидко

Багато людей вважає, що для виправлення негативної КІ достатньо погасити всі наявні борги. Але це докорінно неправильне судження, оскільки ми пам’ятаємо, що вона зберігається цілих 10 років. Щоб поліпшити свою репутацію в очах кредитора, знадобиться час — зазвичай це займає від 6 до 24 місяців. Найдієвіший спосіб — взяти декілька кредитів на невелику суму та своєчасно їх погасити. Також можна оформити кредитну картку (багато банків готові надавати мінімальний кредитний ліміт навіть тим клієнтам, у яких посередня КІ) і регулярно нею користуватися, не допускаючи прострочень. При цьому звертаємо увагу, що швидко виправити погану кредитну історію не вийде. Тому якщо вам пропонують оперативно вирішити це питання — перед вами шахраї, які просто бажають “розвести” вас на гроші.

Як виправити кредитну історію, якщо не дають кредит

Якщо вам відмовляють у видачі невеликої позики в банку, скористайтесь послугами мікрофінансових компаній, більшість з яких дозволяють взяти кредит із поганою кредитною історією. Список таких МФО можна швидко знайти на нашому сайті.

Також за невелику плату можна скористатися спеціальними сервісами, що допомагають покращити КІ за рахунок видачі серії невеликих грошових траншей, погашення кожного з яких здійснюється кожні 7 днів. Після виплати кожного траншу інформація про його погашення одразу передається до БКІ. Чим довше ви користуєтесь сервісом, тим вищим стає ваш кредитний рейтинг і, відповідно, зростають шанси на отримання нової позики.

Після того, як ви виправите кредитну історію, візьміть за правило своєчасно вносити платежі по кредитам та кредитним карткам і не брати позики, які ви не зможете повернути. Це дозволить не зіпсувати вашу фінансову репутацію і більше ніколи не згадувати таке поняття, як негативна КІ.